Tedavi Yöntemleri

TETİK NOKTA TEDAVİSİ

Tetik nokta tedavisi çok eski zamanlardan beri kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. En eski masaj teknikleri arasında bulunan tetik nokta tedavisi, pek çok kitaba da konu olmuştur.

Peki neden oluşur bu tetik noktalar?

Kas kasılması sırasında aşırı salınan asetilkolin (ACh) kasın sürekli kasılmasına ve myofasiyal tetik noktaların oluşmasına sebep olmaktadır. Kronik boyun ağrılı bireylerde yapılan bir çalışmada üst trapez kasının gergin bant ve tetik noktalardan en sık etkilenen kas olduğu belirtilmiştir. Tetik noktalar klinik olarak lokal ve yansıyan ağrı, gerilmeye karşı artan hassasiyet, azalmış eklem hareket açıklığı, ağrıya bağlı kas zayıflığı, doku sertliği, bölgede kanlanmada azalma gibi semptomlar göstermektedir.

Tetik noktaları ve semptomlarını gidermek amaçlı;

  • Germe egzersizleri
  • Manuel terapi teknikleri
  • Bantlama ve farklı fizik tedavi modalitelerini içeren çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte klinikte en yaygın kullanılan yöntemlerden biri iskemik kompresyon olarak görülmektedir. Bir manuel terapi tekniği olan iskemik kompresyon tedavisi fizyoterapistin direk tetik nokta üzerinde basınç uygulaması ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Unutulmamalıdır ki tetik nokta tedavisi mutlaka uzman profesyoneller tarafından uygulanması gereken hassas bir tedavidir.