DOĞRU SIRT ÇANTASI KULLANIMI NASIL OLMALI?

Sırt çantası bazılarımızın günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız bir çanta çeşidi. Sırt çantası özellikle çok fazla şeyi yanımızda taşımak istediğimizde kurtarıcımız haline gelebiliyor. Fakat bu kurtarıcıyı doğru mu kullanıyoruz?

Photo by Pixabay on Pexels.com

The Foot dergisinde 2010 yılında yayınlanan araştırmaya göre vücut ağırlığımızın %20si kadar ağırlıkta bir sırt çantası, bizim duruş esnasındaki dengemizi bozmaya yeterli. Hareket esnasındaki dengeye ise etkisi yok. Tabiki bunun nedeni sabit duruş ve hareket esnasında farklı kasların ve eklem biyomekaniklerinin işin içinde olması olabilir.

Bilmemiz ve unutmamamız gereken bir numaralı kural sırt çantasını vücut ağırlığımızın %20sinden az bir ağırlıkta ayarlamak.

Sırt çantası kullanırken dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise sırt çantasının tek taraflı değil çift taraflı kullanımına dikkat etmek. Tek taraflı ağır yük taşımak skolyozdan vb. duruş bozukluklarına yol açacaktır. Bu sebeple sırt çantasının mutlaka çift taraflı kullanımı önemlidir.

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

Ozunlu N, Basari GO, Baltacı G. The Effects of Carrying Extra Weight on Ankle Stability in Adolescent Basketball Players – The Foot, 2010;20:55–60

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s